صفحه اصلی > سوالات متداول 

وسایل اندازه گیری و کنترل گاز چه وسائلی هستند؟


این وسایل عبارتند از کنتور یا کنتورها، رگلاتورها، شیرهای قطع سریع و شیرهای اطمینان، فیلترها و سایر ملحقات و کليه وسايل مربوطه که به منظور سنجش مقدار گاز مصرفي،تنظيم و تثبيت فشار گاز مصرفي، محدوديت و برقراري ايمني و تميز نمودن گاز مصرفي بر طبق قرارداد در محل مورد تأييد شرکت نصب مي گردد.

 


گازبهاء یعنی چه؟


عبارت است از بهای یک متر مکعب استاندارد گاز طبیعی که متناسب با نوع مصرف مشترک تعیین می گردد (مبنای محاسبه میزان مصرف گاز طبیعی براي مشترکين جزء رقم شماره انداز و براي مشترکين عمده متر مکعب استاندارد مي باشد.)

 


گاز طبیعی چیست؟

مخلوطی از گاز متان و مقداری جزئی ترکیبات دیگر.


انواع مشترک (از لحاظ نوع مصرف) کدامند؟

مشترکین خانگی : به مشترکینی اطلاق می گردد که از گاز طبیعی برای مصارف گرمایش یا سرمایش واحدهاي مسکوني (مکاني براي زندگي که به تشخيص شرکت حداقل داراي يک اتاق و يک آشپزخانه و سرويس متناسب با عرف محل سکونت باشد) و ساير وسايل و تجهيزات متعارف استاندارد گاز سوز خانگي استفاده مي نمايند.

مشترکین عمومی : به مشترکینی اطلاق می گردد که از گاز طبیعی جهت مصارف غیر خانگی و غیر صنعتی استفاده می نمایند و در گروههاي ذيل تقسيم بندي مي شوند :

گروه ۱- اماکن و تأسیسات دولتی/ کسب و خدمات
الف) اماکن و تأسیسات دولتی (عمومی)شامل اماکن و تأسیسات ادارات، ارگانها، نهادها و سازمانهای زیر نظر مقام رهبری، قوای سه گانه، شهرداری، نیروهای نظامي و انتظامي.

ب) کسب و خدمات (تجاری) که از گاز طبیعی برای کسب و یا گرمایش محل خدمات استفاده می نمایند و هر نوع مصرفی که با هیچ یک از تعرفه هاي ديگر تطابق نداشته باشد مشمول اين بند مي گردند.

گروه ۲-آموزشی : شامل مراکز فرهنگی، آموزشی و ورزشی دولتی، غیردولتی، تعاونی و خصوصی نظیر کتابخانه ها، موزه ها،مهدکودک ها، کودکستان ها، مدارس، اردوگاههای دانش آموزی، دانشگاهها، مراکز آموزش فني و حرفه اي، مدارس و حوزه هاي علوم ديني. امکن مقدسه مذهبي، مساجد، حسينيه ها، باشگاههاي ورزشي و مراکز شبانه روزي نگهداري معلولن و بيمارستانهاي آموزشي که تأييد لازم را از سوي مراجع ذيصلاح ارائه نمايند.

گروه۳- نانوائیها و گرمابه های سنتی (ویژه تجاری) : که دارای پروانه معتبر از مراجع ذیصلاح باشند.

مشترک صنعتی : به مشترکینی اطلاق می گردد که از گاز طبیعی جهت گرمایش، و تولید نیرو بمنظور تأمین احتیاجات صنعتی و يا در فرايند توليد با انجام عملياتي در دستگاههاي خود ماده خام و يا محصول نيمه تمامي را به محصول نيمه تمام ديگر و يا محصول تمام شدهاي تبديل مي کنند و در چهار گروه ذيل معرفي ميگردند:

گروه ۱:واحدهای دارای پروانه صنعتی معتبر از مراجع رسمی ذیربط، واحدهای صنعتی، کشاورزی، دامپروری، هتل ها و مسافر خانه ها.
گروه ۲: پالایشگاه و تلمبه خانه ها (در مالکیت وزارت نفت)، پتروشیمی تولید کود اوره، سایر پتروشیمی های دولتی.
گروه ۳:نیروگاهها (در مالکیت وزارت نیرو)
گروه ۴: حمل و نقل (برای ایستگاههای سوخت گیری گاز طبیعی فشرده CNG)


انشعاب موقت به چه معنی است؟
به نوعی انشعاب اطلاق می گردد که در صورت درخواست مشترک بدون دریافت هزینه برقراری انشعاب و با دریافت هزینه های متعلقه (کالا و اجرا) بطور موقت توسط شرکت نصب و تا زمان مورد توافق طرفین یا انصراف و یا درخواست تبديل آن به انشعاب دائم، ميزان گاز مصرف شده بر اساس بالاترين نرخ تعرفه که از سوي شرکت تعيين مي گردد اخذ خواهد شد.
تبصره: در خصوص واحدهای صنعتی بالاترین تعرفه صنعتی اعمال می گردد.

 

 

تصاویر منتخب